به علت اقامت در آمریکا، مطب دکتر نجفیان در تهران تعطیل است.

بیماری Zika زنگ خطر جدید

داستان موهای بد اقبال ترین زن دنیا

شاید شما هم شنیده و یا در بعضی نوشته ها خوانده باشید که شخصی که تا دیروز موهایش سیاه بوده در عرض یک شب تمام موهایش سفید شده است. اگر چه این ادعا از نظر علمی به اثبات نرسیده و قابل قبول به نظر نمی رسد. اما چون نمی توان مواردی از آن را کاملا" انکار کرد باید به نحوی آن را تجزیه و تحلیل و توجیه نمود. اصولا" به تدریج که سلولهای پیاز مو، موی جدید می سازند سلولهای رنگ ساز موجود درپیاز موهم ماده رنگی تولید کرده و به داخل موی ساخته شده تزریق می نمایند. درست مثل اینکه یک بنا دیوار درست کند و همزمان یک نقاش دیوار را رنگ کند به عبارت دیگر در پیاز مو هم بنا برای ساختن مو و هم نقاش برای رنگ کردن همزمان آن وجود دارد. بنابراین رنگ موجود در ساقه ی مو از پیش تشکیل شده و به هیچ وجه زایل نمی شود. پس به فرض این که به طور ناگهانی سلولهای رنگ ساز مو فلج شده یا سکته کنند و از کار بیافتند یا بمیرند قسمت های قدیمی و انتهایی مو همچنان رنگ خود را حفظ می کند ولی قسمت های تازه تولید شده به واسطه مردن سلولهای نقاش بدون رنگ مانده و سفید خواهد بود. البته بی رنگ کردن موها در عرض چند دقیقه توسط مواد بی رنگ کننده مو که درآرایشگاهها صورت می گیرد مساله دیگری است که با استفاده از این مواد رنگ موجود در ساقه مو را با مواد شیمیایی از بین می برند.

سفید شدن مو اصولا" امری تدریجی است یعنی با افزایش سن کم کم سلول های رنگ ساز مو از کار افتاده و بعضی موها سفید می شوند. البته بعضی از افراد خیلی دیر موهایشان سفید شده و تا پیری به تدریج حالت جوگندمی به خود می گیرد در حالی که در بعضی افراد دیگر تمام موها در سن جوانی به سرعت سفید می شوند.

توجیه علمی مواردی که احتمالا" در یک شب موهایشان سفید شده را می توان به داستان و سرگذشت ماری آنتوانت ملکه اتریش الاصل فرانسه تشبیه کرد. او ظاهرا" تا شب قبل از اعدام، موهایی به رنگ بلوند داشته ولی صبح، به هنگام اعدام تمام موهایش سفید شده بود. بر اساس برخی اظهارنظرها، ˝ماری آنتوانت˝ را می توان بدشانس ترین و بدبخت ترین زن دنیا به حساب آورد.

او دختر ماریا ترز مقتدرترین، محبوب ترین و خدوم ترین امپراتوری بزرگ اتریش و مجارستان بود. ماری را که دختری زیبا و نوجوان بود به واسطه ملاحظات سیاسی در سن 14 سالگی به ازدواج ولیعهد چاق، زشت و بی احساس 15 ساله فرانسه در آوردند. این وصلت اگر چه به دشمنی های طولانی دو کشور موقتا" خاتمه داد اما از آنجائی که زندگیشان فاقد هر گونه عواطف زناشویی بود با وجود تولید چهار فرزند پایان خوشایندی نداشت.

احساس نارضایتی از ازدواج و همسر موجب شد تا ماری آنتوانت با گرایش به مد ولباس، آرایش و جواهرات، هنر و دوستان متعدد ذهنیت نادرستی در مردم فرانسه ایجاد کند و همین مساله باعث شد تا مردم بد شدن وضع اقتصادی کشور و بی کفایتی شاه (لویی شانزدهم) در اصلاح امور مملکتی را به حساب این زن نگون بخت بگذارند. اتهامات مختلف از جمله داشتن فساد اخلاقی و ارتباط نامشروع با مردان همچنین تلاش به نفع اتریش و به ضرر فرانسه و بی توجهی به وضع اقتصادی مردم موجب شد تا ماری آنتوانت را در انقلاب کبیر فرانسه به جرم خیانت به کشور فرانسه و داشتن رابطه نامشروع حتی با یکی از محارم خود، به اعدام محکوم نمایند. او را دست بسته از خیابانهای شهر عبور دادند و برای اعدام به زندان انداختند. شواهد حاکی از ان بود که تا شب قبل از اعدام موهای خانم ماری آنتوانت ظاهری عادی داشتند اما در صبح اعدام همه موهایش سفید شده بود.

یک توجیه برای این حادثه عجیب این است که ماری به طور معمول موهای خود را رنگ می کرده ولی در مدت زندان چون به رنگ دسترسی نداشت و رنگ موی قبلی وی هم پاک شده بود موها به صورت سفید پدیدار شد. توجیه دیگر اینکه ملکه هم مانند سایر زنان آن دوران از کلاه گیسهای بزرگ و مجلل استفاده می کرده، از این رو هنگام اعدام با گیوتین دیگر کلاه گیسی وجود نداشته و موهای سفید خودش که قبلا" زیر کلاه گیس پنهان بود عریان شده و به چشم مردم آمده است. توجیه سوم اینکه شخص در شرایط بحرانی ممکن است دچار ریزش موی خاصی موسوم به آلوپسی آره آتا (Alopecaia areata) از نوع منتشر و گسترده شود و همانطور که می دانیم در این بیماری موهای سیاه یک شبه ریخته ولی موهای سفید باقی می ماند لذا مردم خیال می کنند که موها ناگهانی سفید شده است.

در هر صورت تاکنون گزارشی حاکی از صحت این رخداد واصل نشده و در جایی نیز به چاپ نرسیده لذا به نظر می رسد یا باید اصل موضوع را افسانه و اغراق پنداشت یا باید قبول کرد در شرایط خاص و بحرانی ماده ای در بدن ایجاد می شود که می تواند رنگ ساقه مو را کاملا" از بین ببرد و سلولهای رنگ ساز موجود در پیاز مو را نیز فلج یا نابود کند. بدیهی است چنین ماده ای هم تاکنون کشف نشده که بتواند اینگونه عمل کند. در هر صورت با مشاهده چنین مواردی از تبدیل رنگ موی طبیعی انسان به رنگ سپید لازم است موضوع را با متخصص پوست در میان گذاشت تا با بررسی و تحقیقات بیشتر علت بروز آن و اقدامات مداخلاتی لازم را پیگیری کرد.