به علت اقامت در آمریکا، مطب دکتر نجفیان در تهران تعطیل است.

بیماری Zika زنگ خطر جدید

علل وانواع ریزش مو ، درمان طبی یا جراحی ؟
مهمترین علا متهای ریزش مو عبارتنداز :
  • کنده شدن موها به آسانی به طوری که درموقع شانه کردن ویا حمام کردن به آسانی کنده شوند
  • نازک شدن موها یعنی ضخامت موها کاهش یافته وبه تدریج نازک ونازکتر وکم رنگ وکم رنگ تر می شوند به طوری که سرانجام حالت مینیاتوری وکرک مانند پیدا می شوند
  • کم شدن تدریجی تعداد موها وکاهش حجم موهای باقیمانده در صورت عدم درمان سرانجام به شکل کم پشتی مودر خانمها وتاسی در آقایان ظاهر می شود .


ادامه ی مطلبریزش موی سکه ای محدود و قابل کنترل
در این نوع ریزش مو یک یا چند لکه طاسی به شکل دایره یا سکه و گاهی بیضی شکل بطور ناگهانی و بی خبر در سر ایجاد میشود. یعنی بیمار متوجه ریزش مو در حمام یا موقع شانه کردن نشده و چون معمولا توام با سوزش یا خارش و درد نیست از این طریق هم به وجود آن پی نمی برد و تا مدتها از آن بیخبر میماند تا اینکه آرایشگر یا نزدیکان آن را دیده و متذکر شوند و یا برحسب اتفاق در ضمن شانه کردن یا لمس خود بیمار آن را پیدا کند. گرچه این بیماری اکثرا بدون علامت است ولی گاهی بیماران پیدایش لکه های جدید را از روی سوزش یا خارش یک منطقه حدس میزنند.

ادامه ی مطلبپیوند مو یا کاشت موی طبیعی و قابل رشد
نميدانم كلمه پيوند مو از نظر دستوري ولغت شناسي صحيح است يا نه ولي صحيح يا غلط به هر حال جا افتاده و بيماران و پزشكان هر دو از اين كلمه استفاده مي كنند و در هر حال مقصود ما کاشت مو دز آزمایشگاه و استفاده از سلولهای بنیادی نیست زیرا این کار فعلاً عملي نيست و استفاده از این کلمه گاهي باعث سوء تفاهم و بعضا سوء استفاده هایی مي گردد. عمل پيوند يا HAIR TRANSPLANTAION يعني جابجا کردن و انتقال موي خود شخص از منطقه پشت سر به مناطق کم پشت و طاس جلوی سر و اين كار وقتي انجام مي شود كه دارو هاي تجويزي قادر به كنترل ريزش مو نبوده و پوست سر به درجاتي در مرد ها دچار طاسي و در خانم ها دچار كم پشتي باشد.

ادامه ی مطلبريزش مو و زيبايي
در گفتارهای قبل يادآور شديم موي خوب ، سالم و پرپشت نعمت بزرگي است كه بايد قدر آن را دانست و در حفظ آن كوشا بود. موها در زيبايي چهره عامل بسيار مهمي است. بعبارت ديگر با وجود آنكه زيباييي اجزاء مختلف صورت هر يك از اهميت ويژه اي برخوردار است اما در جمع زیبایی هر شخص بشدت تحت تاثير وضع موهایش می باشد.

ادامه ی مطلبريزش مو و طاسي سر از دارو تا پيوند
افراد مبتلا به ريزش مو وطاسي كنجكاوي فراواني نسبت به اين مبحث داشته و هر گونه راه و چاهي را در اين خصوص پذيرا بوده و گاهي اجرا مي كنند. نمونه اين امر مراجعات فراواني به مطب ما متخصصين پوست و مو براي ترميم مو از طريق كاشت سلولي است. وقتي از اين مراجعين مي پرسيم آيا مقصود شان روش استاندارد و متداول پيوند موست كه در آن تعدادي از موهاي پشت سر را برداشته و به جلو سر منتقل مي كنيم مي گويند خير ما مي خواهيم شما يك مو از سرمان برداشته و آنرا در آزمايشگاه كشت دهيد تا تبديل به هزاران مو شود و آنگاه تمام سر را با آن موهاي جديد پوشش دهيد.

ادامه ی مطلبدرمان ریزش مو از دارو تا پیوند و از واقعیت تا رویا
استفاده از بن یاخته ها یا سلولهای بنیادی و کشت و تکثیر آن برای رفع طاسی هنوز در مرحله ی ابتدایی است و اگر در سالهای آینده کارآیی و بی خطر بودن آن ثابت شود مشکل طاسی را برای همیشه درمان خواهد کرد. انسان از روزگاران بسیار قدیم نسبت به طاسی و ریزش مو حساس بوده و در هر زمان به شکلی برای درمان و احیانا رویش مجدد موهای از دست رفته یا حداقل پوشاندن محل طاسی تلاش می کرده است. پوشاندن منطقه ی طاسی با کلاه، کلاه گیس و انواع Hairpiece از موهای طبیعی تاموهای سنتتیک، بافتن مو به موهای موجود و چسباندن مو به موهای موجود نمونه ی این تلاشها است. رنگ کردن منطقه ی طاسی با واکس کفش و مداد تا استفاده از پودرهای مخصوص و همرنگ مو، تاتو کردن منطقه ی بدون مو مانند تاتو کردن ابرو را هم همه کم و بیش آشنا هستیم.

ادامه ی مطلبكاشت موی مصنوعی
اخيراً متقاضيان ترميم مو به روش جديد يعني كاشت سلولي و يا استفاده از سلول هاي بنيادي و كلونيزاسيون ( شبيه سازي) رو به فزوني گذاشته است. بیان مطالبی در رسانه های صوتی و تصویری داخل و خارج از کشور درباره سلولهای بنیادی و استفاده از آن برای مبتلایان به ریزش مو سبب هجوم افراد کم مو برای استفاده از آن شده به طوریکه با جواب منفی ما باز از خواسته خود دست بردار نیستند و دلایلی می آورند و مثلا می گویند فلان دوست ما اين كار را انجام داده است و يا شنيده ام كه اين روش در حال حاضر در تهران انجام مي شود. كلمه كاشت مو و پيوند مو در عرف معمولي مترادف و هم معنا مصرف مي شود و همان کاری است که در همه جا متداول و روزمره انجام می شود اما با کاشت سلولی که از یک مو هزاران مو تولید و هنوز حالت تحقیقی و آزمایشگاهی دارد و کاربرد عملی پیدا نکرده فرق دارد ولي آنچه در عمل صورت مي گيرد همان پيوند موست.

ادامه ی مطلبداستان موهای بد اقبال ترین زن دنیا
شاید شما هم شنیده و یا در بعضی نوشته ها خوانده باشید که شخصی که تا دیروز موهایش سیاه بوده در عرض یک شب تمام موهایش سفید شده است. اگر چه این ادعا از نظر علمی به اثبات نرسیده و قابل قبول به نظر نمی رسد. اما چون نمی توان مواردی از آن را کاملا" انکار کرد باید به نحوی آن را تجزیه و تحلیل و توجیه نمود. اصولا" به تدریج که سلولهای پیاز مو، موی جدید می سازند سلولهای رنگ ساز موجود درپیاز موهم ماده رنگی تولید کرده و به داخل موی ساخته شده تزریق می نمایند. درست مثل اینکه یک بنا دیوار درست کند و همزمان یک نقاش دیوار را رنگ کند به عبارت دیگر در پیاز مو هم بنا برای ساختن مو و هم نقاش برای رنگ کردن همزمان آن وجود دارد. بنابراین رنگ موجود در ساقه ی مو از پیش تشکیل شده و به هیچ وجه زایل نمی شود. پس به فرض این که به طور ناگهانی سلولهای رنگ ساز مو فلج شده یا سکته کنند و از کار بیافتند یا بمیرند قسمت های قدیمی و انتهایی مو همچنان رنگ خود را حفظ می کند ولی قسمت های تازه تولید شده به واسطه مردن سلولهای نقاش بدون رنگ مانده و سفید خواهد بود. البته بی رنگ کردن موها در عرض چند دقیقه توسط مواد بی رنگ کننده مو که درآرایشگاهها صورت می گیرد مساله دیگری است که با استفاده از این مواد رنگ موجود در ساقه مو را با مواد شیمیایی از بین می برند.
ادامه ی مطلبدختر بچه هایی با ریشه موی سست که هرگز مویشان بلند نمی شود
شکل معمول وکلاسیک این بیماری را دردختر بچه ای می بینیم با موهایی بلوند وکوتاه ومبتلا به ریزش موی منتشر یا موضعی . حداکثر رشد طولی این موها تا پشت گردن می باشد اما هرگز موها آنقدر بلند نمی شود که تاشانه ها ویا کمر طفل برسد.
ادامه ی مطلبموی زائد ولیزر
علت رویش موهای زائد اختلالات هورمونی در غدد هیپوفیز ، تیروئید ، فوق کلیه وتخمدان است .گاهی هم سطح این هورمونها درخون طبیغی است ولی اشخاص به علت ژنتیک به مقدار طبیعی هورمون مردانه واکنش شدید نشان می دهند . موهای زائد ازقدیم مخل زیبائی بوده وخانمها آنرا دشمن زیبائی خود دانسته وشبانه روز به جان آنها افتاده وبا انواع وسایل مانند بنداختن ، موم ، موچین ، اپی لیدی آنها را می کنند ویا باداروهای موبر ویا تراشیدن آنهارا موقتا از بین می برند .بعدها الکترولیز پیدا شد که سبب ازبین رفتن پیاز مو ومحو دائمی موها شد .

ادامه ی مطلبموی زائد در خانمها
موی زائد (Hirsutism) عارضه شایعی است که حدود 8 درصد از خانمها را مبتلا می کند. در مورد موی زائد گرچه اکثرا" جنبه نازیبایی آن را مطرح است ولی گاهی ممکن است پیش درآمد یک عارضه جدی مانند سرطان تخمدان و یاغده فوق کلیوی باشد که در صورت غفلت، حیات شخص را مورد تهدید قرار می دهد. عده زیادی از مبتلایان به موی زائد هم حالت بینابینی دارند یعنی نه جزو گروه کاملا" سالم هستند و نه جزو گروه خطرناک.

ادامه ی مطلبریزش موی مژه و ابرو
موهای ابرو و مژه عامل بسیارمهم زیبایی وجذابیت چشم ها وچهره هستند به حدی که اگرصاحب زیباترین چشم یاچهره حتی قسمتی ازابرو یا مژه هایش ازدست برود تمام جذابیت چشم وصورتش ازدست رفته است. ریزش ابرو و مژه گاهی هردو با هم وگاهی فقط یکی از آنها به تنهایی پیش می آید. ریزش مژه راسیلیاری ماداروزیس ( Ciliay Madarosis) وریزش ابرو را سوپرسیلیاری ماداروزیس می نامند.(Superciliay madarosis)

ادامه ی مطلبکاشت مو با روش FUT یا FIT؟
در هر دو روش با عمل جراحی از ناحیه پشت سر که موهایش تحت تاثیر هورمون مردانه نیست و تا آخر عمر باقی می ماند تعدادی فولیکول مو برداشته و به نواحی کم پشت جلوی سر منتقل می شود. برداشت مو از پشت سر به دو روش صورت می گیرد یکی FUT است که ابتدا یک نوار از پوست پشت سر را برداشته و بعد فولیکولهای آن را زیر میکروسکوپ جدا می کنیم ولی در روش FIT مستقیما با پانچهای ریز 8/0 میلی متری فولیکولها را از پشت سر برمی داریم.

ادامه ی مطلبكاشت مو با استفاده از سلول هاي بنيادي
در شماره هاي قبل گفتيم كه استفاده از سلول هاي بنيادي يا زايگر و كشت و تكثير آن براي رفع طاسي هنوز در مراحل ابتدايي است و اگر در سال هاي آينده مثلاً 20سال ديگر كارايي و بي خطر بودن آن اثبات شود مشكل لاينحل طاسي را براي هميشه از پيش پاي بشر برميدارد. رشد مو به واسطه فعاليت سريع و تقسيم و تكثير سلول هاي زايگر موجود در پياز موست و همانطور كه فعاليت سلول هاي مغز استخوان براي بدن خون سازي مي كند و گلبول هاي قرمز و گلبول هاي سفيد و پلاكت مي سازد، سلول هاي زايگر پياز مو براي ما موي جديد ميسازد تا جاي موهاي فرسوده را كه هر روز تا 100 عدد آن بطور نامحسوس ميريزد پر كند.

ادامه ی مطلب