به علت اقامت در آمریکا، مطب دکتر نجفیان در تهران تعطیل است.

بیماری Zika زنگ خطر جدید

ريزش مو و طاسي سر از دارو تا پيوند

ريزش مو، كم پشتي و طاسي از قديم الايام بواسطه بار روحي شديد جزء نگراني هاي بزرگ و شناخته شده انسان اعم از زن يا مرد و حتي اطفال بوده است.

قيافه غمگين و گوشه گير يك طفل مبتلا به كم مويي به صورت كچلي يا طاسي در مدرسه واقعاً هر بيننده اي را متاثر ميكند. وضعيت روحي و فعاليت اجتماعي جوانان و قوام و دوام زندگي همسران و حتي حضور والدين در جمع عروس و دامادها به طرز عجيبي تحت تاثير اين عارضه شايع ولي بي خطر و در عين حال نه چندان مهم قرار دارد.

هر چند اين طرز تلقي و برداشت منفي از كم مويي امري نادرست و نامعقول است و تجديدنظر كاملي را مي طلبد ولي در هر حال اين برداشت غير صحيح سال هاست بخصوص در بعضي جوامع من جمله نزد ما ايرانيها ظالمانه حكمراني كرده و هم چنان ساري و جاري است.

افراد مبتلا به ريزش مو وطاسي كنجكاوي فراواني نسبت به اين مبحث داشته و هر گونه راه و چاهي را در اين خصوص پذيرا بوده و گاهي اجرا مي كنند. نمونه اين امر مراجعات فراواني به مطب ما متخصصين پوست و مو براي ترميم مو از طريق كاشت سلولي است. وقتي از اين مراجعين مي پرسيم آيا مقصود شان روش استاندارد و متداول پيوند موست كه در آن تعدادي از موهاي پشت سر را برداشته و به جلو سر منتقل مي كنيم مي گويند خير ما مي خواهيم شما يك مو از سرمان برداشته و آنرا در آزمايشگاه كشت دهيد تا تبديل به هزاران مو شود و آنگاه تمام سر را با آن موهاي جديد پوشش دهيد.

وقتي به آنها جواب مي هيم كه اينكار در حال حاضر امكان پذير نيست مي پرسند آيا مي شود چند ماهي صبر كنيم تا امكان آن فراهم شود و يا نوبت به ما برسد، دو باره مي گوييم خير و باز كه در اين خصوص اصرار مي كنند مي گوييم مثلاً در 20 سال آينده ممكن است اينكار عملي شود ولي فعلاً دردي از شما دوا نمي كند با تعجب و ناراحتي از مطب خارج مي شوند و در دل مي گويند اين دكتر خيلي از قافله عقب است ! سرنوشت اين افراد مختلف است بعضي با تحقيق از منابع صلاحيت دار ديگر بالاخره قانع مي شوند و با همان روش هاي استاندارد پيوند مو مشكلشان حل مي شود اما بعضي ديگر متاسفانه به هواي آب گرفتار سراب مي شوند كه از سرنوشت غم انگيز آنها صحبتي به ميان نمي آورم و در صورت مصلحت مسئولين مربوطه در خصوص آن توضيح داده و اطلاع رساني خواهند كرد.

در جمع آنطور كه اشاره شد مسئله تكثير مو و ايجاد هزاران مو با كاشت يك مو فعلاً مراحل تحقيقي خود را مي گذراند و در حال حاضر در هيچ جاي دنيا عملي نيست و اما خبر خوب و آرامش بخش اين است كه امروزه در اكثر موارد با تشخيص صحيح علت ريزش مو مي توان به كمك دارو جلو ريزش مو را گرفت و با پيوند مومنطقه طاسي را ترميم كرد تا رضايت اين دسته از خانم ها و آقايان جلب و با اعتماد به نفس بيشتر به زندگي و كار و فعاليت ادامه دهند . در فرصته ای بعدی نكات ديگري در اين ارتباط را با هم مرور خواهيم كرد.