به علت اقامت در آمریکا، مطب دکتر نجفیان در تهران تعطیل است.

بیماری Zika زنگ خطر جدید

عناوین مقالات پوست
لیزر وپوست
لیزر چیزی نیست جز یک طول موج خاص وانتخابی از نور که انرژی آن را پس از عبور از یک محیط خاص وتقویت چندین هزار برابر توسط عدسیهای متعدد مورد استفاده قرار می دهند نامگذاری لیزر ها برحسب محیط فعال کننده آنها یا طول موجشان می باشند مانند روبی لیزر که محیط فعال کننده آن یاقوت است وCO2 لیزر که محیط فعال کننده آن گاز است ولیزر PDL که محیط فعال کننده آن مایع رنگی (DYE ) است ، لیزرها برحسب طول موج ومورد استعمال عبارتنداز

ادامه ی مطلبآنجا که نباید لیزرکرد
گرچه لیزر درمانی برای درمان موی زائد و ماه گرفتگی و بعضی انواع خالهای مادرزادی مانند خال بزرگ و آبی رنگ اطراف چشم موسوم به خال OTA نتیجه فوق العاده خوبی دارد و برطرف کردن این نوع خالهای وسیع و نازیبا که تاکنون هیچ راه علاجی نداشت موجب رفع نگرانی خانواده ها و بازگشت آرامش و اعتماد به نفس به جوانان مبتلاست اما بر عکس بعضی از انواع خالها اگر چه با لیزر ممکن است از بین برود اما بهتر است از اینکار علی رغم میل مبتلایان خودداری نماییم. زیرا این خالها گرچه از نظر زیبایی ممکن است مزاحم بیمار باشند اما وجود آنها کلید تشخیص بیماریهای خیلی مهم و حیاتی است و اگر آنها را با لیزر پاک کنیم ممکن است علامت تشخیص مهمی را از بین برده و موجب گمراهی همکاران پزشک خود بخصوص متخصصین داخلی و جراحان در مواجه با بیماریهای این افراد در آینده گردیم.

ادامه ی مطلبپوست و لیزرهای تهاجمی
استعمال CO2 لیزر نبض دار با اسکنر و انرژی زیاد و اربیوم لیزر در 10 سال اخیر تحول چشمگیری در جوانسازی پوست ایجاده کرده است. اصولا" این لیزرها اثرات مضر آفتاب روی اپیدرم و درم یعنی پیری و چین و چروک حاصل از آفتاب و تغییرات رنگی آفتابی را برطرف می کنند ولی برای رفع چین و چروک های دینامیک مانند اخم پیشانی و چروک اطراف دهان اثر کمتری دارند. علاوه بر آن فرورفتگی های حاصل از آکنه و آبله مرغان را هم تا حدی بهبود می بخشد.
CO2 لیزرهای اولیه (CW CO2) را به علت غیرقابل کنترل بودن نکروز حرارتی حاصل از آن و ایجاد اسکار دیگر برای این منظور مصرف نمی کنند.

ادامه ی مطلبپوست و لیزرهای غیرتهاجمی
یکی از مهمترین اهداف درمان با لیزر از بین بردن چین و چروک و اسکارهای آبله و آبله مرغان و آکنه بدون ایجاد زخم و سوختگی است. به عبارت دیگر این لیزرها بدون تخریب اپیدرم از پوست عبور کرده و اثر حرارتی خود را در درم اعمال می کنند و این اثر حرارتی با وجودآن که درم را زخمی می کند ولی این زخم ناچیز است و زیر اپیدرم پنهان، لذا منظر ظاهری زخم را نداریم اما اثر ترمیمی آن موجب کلاژن سازی جدید و ترمیم چین و چروک و گودی های حاصل از آکنه و آبله مرغان می گردد. سرد کردن پوست در حین درمان هم مانع صدمه اپیدرم و نفوذ بیشتر گرما به درم می گردد.

ادامه ی مطلبلیزر و زگیل نافدار
زگیل نافدار (مولوسکوم کنتاژیوزم/ MC) بیماری ویروسی شایعی است که سه گروه از افراد بیشتر به آن مبتلا می شوند.
 • در بچه ها این بیماری شایع و عادی است و انتقال آن از راه تماس مستقیم پوست آنها با یکدیگر و یا حوله و استخر است ( هم انتشار و پخش ضایعه در خود شخص و هم انتقال به شخص دیگر از این طریق صورت می گیرد).
 • در بالغان جوان محل ضایعات بیشتر اندام تناسلی است و انتقال بیماری عمدتا" از راه تماس جنسی است.
 • در مبتلایان به ایدز مخصوصا" این بیماری شایع است و هم ضایعات اندازه بزرگ و غیرعادی و تومورال پیدا می کنند ( تا بزرگی 3 سانتیمتر در حالی که اندازه ضایعات در افراد عادی چند میلیمتر و حداکثر یک سانتیمتر است) و هم انتشار وسیع و تعداد بسیار زیاد دارند ( درافراد بالغ با ایمنی طبیعی تعداد ضایعات معمولا" کمتر از 20 عدد می باشد).


ادامه ی مطلبافتادگی پلک ها و لیزر
افتادگی و شلی پلک های بالا و پایین از عوارض شایع افزایش سن می باشد و به زیبایی و جوانی شخص لطمه فراوان وارد می کند لذا پیشگیری و به تاخیر انداختن آن با مراقبت های بهداشتی و درمان آن پس از پیدایش از قدیم الایام مورد توجه خاص همه به خصوص خانم ها و پزشکان پوست و جراحان پلاستیک بوده و هست.
اگر علاوه بر افتادگی و شلی پلک برآمدگی و بیرون زدگی نسج چربی اطراف کره چشم هم در کار باشد بد شکلی بیشتری ایجاد می کند و بالاخره عامل سومی که باز منظره پلک ها را به هم زده و به زیبایی آن لطمه می زند افزایش تونوسیته یا افزایش حجم و اندازه عضلات دور چشم است.

ادامه ی مطلبمیزان آب ورطوبت پوست
پوست مانند گل وگیاه ومیوه هرچه آبدارتر باشد شادابتر وجوانتر وسالم تر وخوش آب ورنگ تر است .به عبارت دیگر لازمه داشتن یک پوست سالم وجود آب کافی در پوست می باشد زیراآنزیم های متعدد ومختلف موجود در پوست برای انجام وظیفه خود احتیاج به آب دارند . وقتی پوست کم آب شود به سرعت پیروشکسته می شود وبه راحتی دچار قرمزی وخارش واگزما وعفونت می گردد . پوست انسان روزانه تا 5/2 لیتر آب ازازطریق تعریق وتبخیراز دست می دهد که باخوردن آب باید جبران کرد .البته میزان ازدست دادن آب ازراه پوست و درنتیجه نیاز شخص به جبران آن بستگی به میزان شرایط آب وهوایی ومیزان فعالیت شخص دارد .

ادامه ی مطلبخارش زمستانی
در حال تجربه فصل زمستان با همه خوبی ها و دشواری هایش می باشیم. روزهای کوتاه و کم آفتاب و سرد و شب های دراز و طولانی عده ای از ما را که دچار خشکی پوست و یا اگزمای سرشتی و یا اگزمای تماسی و یا خارش در اثر بیماری های اعضای داخلی مانند کبد و کلیه یا بیماری قند یا تیروئید هستیم به واسطه شدت خارش چند بار از خواب بیدار می کند در نتیجه صبح فردا دچار خستگی و افسردگی و افت توانایی های کار ی می گردیم. خارش حسی است آشنا که اکثریت ما آن را تجربه کرده و می شناسیم معذالک تعریف خارش کاری بس دشوار است. بهترین تعریفی که از آن شده توسط یک پزشک آلمانی است که بیش از یک صد سال پیش آن را چنین بیان کرده است: "خارش حسی است که انسان را مشتاق و مجبور به خاراندان می کند"این تعریف تا به امروز مورد قبول همگان می باشد.

ادامه ی مطلبآیا اکنه یک بیماری ارثی است؟
اکنه شایعترین بیماری پوستی است.تقریبا تمام افراد ائم از دختر و پسر یا زن و مرد در سنین بین10-20 سالگی به درجاتی با آن دست به گریبان میشوند. شایعترین سن اکنه17سالگی است .بعد از25سالگی اکنه شروع به بهبود و پسرفت کرده و به تدریج از شیوع ان کاسته می شود. معذالک بعضی افراد در سنین بالاتر یعنی بین 25-35سالگی و بعضی حتی بین 35-45سالگی هنوز مبتلا به اکنه هستند.

ادامه ی مطلبآکنه و لیزر
آکنه عارضه شایعی است که تقریبا" همه جوانان اعم از پسر یا دختر را به درجات مختلف گرفتار می کند به طوری که آمار مبتلایان به آکنه در آمریکا حدود 45 میلیون نفر می باشد که 34 درصد از آنها مرد و 27 درصد از آنها زن می باشند. در ایران هم مبتلایان به آکنه بالاترین رقم مراجعان به پزشکان پوست را تشکیل می دهند. جالب است که معمولا" شروع آکنه در حوالی سن بلوغ یعنی 15 سالگی است ولی در بعضی این سن به تاخیر افتاده و در سنین خیلی بالاتر تا حدود 45 سالگی ظاهر می گردد. آکنه با وجود شیوع فراوانش و اینکه عارضه بی خطری است ولی در صورت شدت با فشارهای روانی فراوانی همراه است که برای آتیه بیمارگران تمام می شود. عارضه عصبی زودرس در مبتلایان به آکنه شدید گوشه گیری و احساس خجالت واز دست دادن اعتماد به نفس و کاهش کارآیی درسی و شغلی است و اما عارضه دیررس، جوشگاه های آکنه است که به شکل فرورفتگی های کوچک و بزرگ صورت جوان را برای همیشه بدمنظره و آبله گون می نماید.

ادامه ی مطلبزیبایی چهره و نیمه پنهان آن
گرچه بشر از همان بدو آفرینش زیبایی را می شناخته و آن را درک می کرده و از آن لذت می برده و برای آن ارزش قائل بوده است، معذالک و با گذشت هزاران سال هنوز تعریف جامعی که برای همگان قابل قبول باشد برای زیبایی ارائه نشده است.
به طور کلی زیبایی دارای 2 نیمه می باشد. یکی نیمه فیزیکی و مادی و ظاهری که با چشم سر دیده می شود و لذا اشخاص نابینا از آن بی خبر و از لذت آن محرومند. این نوع زیبایی همان خط و خال و چشم و ابرو و قد و بالاست، به شرطی که مکمل آن پوستی لطیف و صاف و خوش رنگ و با طراوت و جوان باشد.

ادامه ی مطلبزیبایی صورت
همان طور که قبلا ً ذکر شد زیبایی صورت یا خوب رویی و به اصطلاح خوشگلی از نوع زیبایی های ظاهری است که شامل همان خط و خال و چشم و ابرو و قد و بالاست، به شرط آن که مکمل آن پوستی لطیف و صاف و خوش رنگ و با طراوت و جوان باشد.
معیارهای زیبایی ظاهری در زمان های مختلف یکسان نیست و برحسب زمان، مدل عوض می کند؛ مانند شکل ابرو که کمانی و پیوسته در یک زمان و ناپیوسته به شکل عدد هشت با دم رو به بالا مثل دو بال پرنده در حال صعود در یک زمان دیگر زیبا بوده است و همچنین چاقی مختصر و به اصطلاح یک پرده گوشت که زمانی آن را یک امتیاز می دانستند، ولی حالا آن را یک امتیاز منفی حساب کرده و برعکس لاغری را امتیاز می دانند.

ادامه ی مطلبمتولیان مجاز کارهای زیبایی
کارهای زیبایی چهار نوع می باشند. دسته اول که خود شخص و یا آرایشگاه ها مسئول آن می باشند، کارهای سطحی هستند که بر روی پوست و مو و یا ناخن سالم صورت می گیرند. مانند رنگ مو ولاک ناخن و کرم پودر و رژ لب و رژ گونه و انواع صابون و شامپو و مواد ضد عرق که بر حسب مورد خود شخص و یا آرایشگران آن را انجام می دهند.

ادامه ی مطلبرادیوفرکونسی برای جوانسازی پوست
دراین روش باعبورامواج رادیویی بدون آسیب به لایه سطحی پوست لایه های عمقی تر شامل رشته های کلاژن والاستیک وعضلات راگرم می کنیم . علت گرم شدن بافتها تحریک مکانیکی مولکولها ونوسان شدید مولکولی باسرعت بالا دربافت است . این کار یک اثرفوری دارد که ترشح مدیاتورهای التهابی است وسبب انقباض عضلات وجمع شدن پوست می گردد.

ادامه ی مطلبتزریقات ضد چین وچروک
افزایش سن به ترتیب باعث کاهش حجم پوست ، شلی ، آویزان شدن وچین وچروک آن میگردد که علت عمده آن خشکی وکم شدن آب پوست ، تخریب رشته های کلاژن والاستیک وکاهش ماده سیمانی وبنیادی پوست بنام اسید هیالورونیک وبالاخره کاهش چربی دربعضی نقاط پوست درنقاطی دیگر مثل غبغب است . حجم عضلات پوست واستخوانها هم به موازات سایر عناصر فوق کاهش یافته وبه شلی وآویزان شدن وچین وچروک شدن پوست کمک می کند . برای جوانسازی ورفع چین چروکهای پوست اولین وسریعترین کار درما نی تزریق مواد حجم دهنده یافیلرهاست .

ادامه ی مطلبسرطان های پوست
مهمترین سرطان های پوست عبارتند از بازال سل کارسینوم- اسکواموس سل کارسینوما، ملانوم و لنفوم های پوستی و کاپوزی سارکوما.

ادامه ی مطلبسرطان پوست در بیماران پیوند اعضاء
یکی از پیشرفت های شگرف علم پزشکی در سال های اخیر پیوند اعضاء است که در سایه همکاری جراحان و متخصصین داخلی در رشته های مختلف مانند کلیه، کبد، خون، ریه، چشم و غیره انجام و موجب نجات جان هزاران بیمار محکوم به مرگ در سال گشته و در واقع به آن ها عمری دوباره می بخشد. تعداد بیماران پیوند شده در دنیا هر سال رو به افزایش است. درحال حاضر بیش از 112000 نفر در لیست انتظار برای عمل پیوند عضو در آمریکا می باشند. از این تعداد 90000 نفر منتظر دریافت کلیه و 16000 نفر منتظر کبد و 3100 نفر منتظر قلب برای پیوند می باشند. لذا انجام عمل پیوند اعضاء مسئله ای بسیار جدی یعنی مسئله زندگی و یا مرگ است به طوریکه در سال 2010 تعداد 65021 نفر از افراد لیست انتظار به واسطه پیدا نکردن عضو برای پیوند فوت شدند.

ادامه ی مطلبسیگار فواید و مضرات آن
بالغ بر 4000 ماده شیمیایی در تنباکو موجود است که مهمترین آنها نیکوتین و قطران می باشند. از خواص سیگار خراب کردن بافتهای الاستیک و کلاژن و پیر کردن زودرس پوست و ایجاد چین و چروک می باشد. این چین و چروک ها در زیر پلک و اطراف چشم و لبها و اطراف دهان از جاهای دیگر واضح تر می باشد.خاصیت مضر دیگر نیکوتین شل کردن پوست می باشد که در نتیجه آن پوست به راحتی کشیده میشود و خیلی به کندی به حالت اول خود برمی گردد و در نتیجه پوست یه شخص 30 ساله حالتی شبیه یه شخص 70 ساله پیدا می کند.

ادامه ی مطلبسرطان پستان و متخصصین پوست
سرطان پستان شایعترین سرطان بدخیم در خانم ها است. سرطان پستان را به علت قابل لمس و رؤیت بودن از خیلی قدیم می شناختند (از 1600 سال قبل از میلاد مسیح). در حالی که سرطان اعضاء داخلی مثل کبد و کلیه و کولون سال ها بعد مورد شناسایی قرار گرفت. شناسایی سرطان پستان برای عموم مردم به خصوص پزشکان، در هر رشته که باشند، امری ضروری است و ما به انواعی از سرطان پستان که به شکل ناراحتی پوست خودنمایی می کنند اشاره خواهیم کرد.
گرچه سرطان پستان بیشتر بعد از یائسگی عارض می شود، ولی در زن های جوان و حتی ایام حاملگی و حتی مردان هم می تواند عارض گردد. شناسایی سرطان پستان در مراحل پیشرفته که توده واضحی در پستان پیدا می شود یا پستان را دچار زخم یا ترشح خونابه ای می کند، دیگر چندان مفید نیست.
برعکس تشخیص زودرس که باعث نجات جان شخص می شود، از اهمیت ویژه برخوردار است.

ادامه ی مطلبدو سوم مبتلایان به سرطان پستان زیبایی را به سلامت ترجیح می دهند
مسائل مربوط به زیبایی گرچه واقعا" چندان مهم نیستند ولی در برخی افراد گاه چنان اهمیت پیدا می کند که حاضرند به خاطر آن حتی سلامت خود را به خطر بیاندازند. یک نمونه ازاین موارد سرطان پستان است.

ادامه ی مطلبسل پوستی
ابتلای پوست در اثر میکروب سل در ایران هنوز به خصوص در نزد افغان های مهاجر به ایران فراوان است. محل ورود میکروب به پوست ممکن است به طور مستقیم از خارج صورت گیرد و اگر این تماس برای بار اول باشد شانکر سلی پوست می دهد که نظیر آن گاهی با واکسن ب.ث.ژ هم پیش می آید.
شایع ترین محل ورود میکروب سل ریه ها و دستگاه گوارش می باشد. اگر شخص برای بار دوم با باسیل تماس حاصل کرده باشد به جای شانکر توبر کولوز زگیلی و یا لوپوس ولگاریس ایجاد می گردد.

ادامه ی مطلبسارکوئیدز
سارکوئیدز بیماری مولتی سیستم گرانولوماتوز مزمن بدون نکروز کازئیفیکاسیون با علت نامعلوم است که اعضاءمختلف را گرفتار می کند. اما ممکن است شروع آن در ابتدا از یک عضو مانند پوست، چشم، غدد لنفاوی، ناف، ریه و یا انفیلتراسیون در خود نسج ریه باشد. شیوع آن در غدد لنفاوی و ریه در 100 درصد موارد و گرفتاری کبد در 70 درصد موارد و چشم در 60 درصد موارد و غدد بزاقی و پوست در 30 درصد موارد و قلب و عروق و عضلات و استخوان و دستگاه ادراری و تناسلی حدود 20 درصد موارد می باشد. معمولا" قبل از 40 سالگی شروع می شود در همه جا شایع ولی در اسکاندیناویا شایع تر است و در آمریکا سیاهان بیشتر از سفید پوستان گرفتار می شوند. اولین علامت آن ممکن است به شکل اریتماندزوم به مدت چند روز و یا پاپول و پلاک و ندول و انفیتراسیون در پوست به مدت چند ماه باشد.

ادامه ی مطلبرسیدگی به کهیر مزمن
کهیر مزمن کسالت مزاحمی است که ممکن است ماهها ویا سال ها شخص را گرفتار نماید . برحسب تعریف کهیر اگر بیش از 6 هفته طول بکشد کهیر مزمن نامیده می شود .هرچه اطلاعات بیمار راجع به این بیماری بیشترباشد تحمل کسالت برایش آسان تر خواهد بود . یکی از نکات مهم این است که بیماران بدانند این عارضه به جز درموارد اندکی منشا سرطانی ندارد ونکته دیگر آن که حتی در بهترین مراکز دنیا در بسیاری از موارد علت اصلی این بیماری شناخته نمی شود ودرمورد ارتباط آن با بیماری های روده ای وکبدی وضایعات قارچی دستگاه گوارش ( کاندیدا آلبیکانس (وهلیکوباکترپیلوری گزارش هایی موجود است ودر صورت لزوم بیمار بایدازاین جهات بررسی شود .

ادامه ی مطلببررسی آزمایشگاهی کهیر
درمورد کهیرهای حاد وزودگذر نیاز به آزمایش های مفصل نیست . اگر بخواهیم ماده مولد حساسیت را که به آن مشکوک شده ایم مشخص نماییم می توان شخص را مجددا درمعرض آن ماده قرار داد . این مواد معمولا بعضی خوراک ها مانند ماهی ، میگو ، تخم مرغ ، مغزها مانند گردو وپسته ، مرکبات ، کیوی وانبه می باشند . البته این تست باید دربیمارستان صورت گیرد تااگر شخص دچار کهیر شدید شد وسایل نجات بیمار موجود باشد درمورد موادی مانندآسپرین ، پنی سیلین ، لاتکس وغیره برچسب مورد از تست خوراکی یا تزریقی Intracutan test و prick test , Scrartch test واگر موجود باشد از تست RAST که آزمایش خون بیمار است استفاده می شود

ادامه ی مطلبسوراخ کردن بعضی اعضای بدن
یکی از بدترین و مبتذل ترین کارها سوراخ کردن قسمتی از بدن و عبور دادن یک حلقه و یا میله و یا یک قطعه جواهر از آن می باشد که متاسفانه در نزد طبقه خیلی قشری و خیلی مقلد و بی خبر از ارزشهای والای انسانی در حال شیوع است. مهمترین و شایع ترین محل سوراخ کردن بدن سوراخ کردن گوش برای استفاده از گوشواره است که اگر با وسایل طبی و استریل صورت گیرد. معمولا" عارضه ای ندارد و محل آن مناسب ترین محل برای سوراخ کردن عضو می باشد معذالک به ندرت در محل سوراخ کردن گوش کلوئیدهایی ایجاد می شود که خلاصی از آن به هیچ وجه ممکن نمی باشد. محل های دیگری برای سوراخ کردن بدن که همه آنها پرعارضه و خطرناکند عبارتند از: بینی، لب، نوک پستان، ناف و بالاخره اندام تناسلی زن یا مرداست.

ادامه ی مطلبوسوسه تاتو وپشیمانی دائم
تاتوکردن ابرو وخط مژه ولب ها بیش ازحد شایع است دارای عوارض بیشماری است که اگر قبل ازانجام تاتو به مخیله شخص خطور می کرد حتما از انجام آن منصرف می شد .پاره ای ازاین موارد عبارتند از عفونتهای موضعی مانند زرد زخم وباد سرخ وتبخال که چون زودرس وعلامتدار می باشند بیمار متوجه شده ودرمان می شود اما پاره ای دیگر مانند هپاتیتها وHIVچون مدتها بی علامت می مانند شخص از وجود آنها بی خبر مانده وبیماری بی سروصدا دربدن او پیشرفت می کند ووقتیکه بیماری علامتدار شد هم چون درمانی ندارد قابل معالجه نخواهد بود .

ادامه ی مطلبآرایش و دختران خردسال
مواد آرایشی که در گذشته نه چندان دور منحصر به اقلام بسیار کمی مانند روژ گونه، روژ لب، سرمه، حنا، و رنگ مو می شد، امروزه به صورت یک صنعت پررونق با سود کلان درآمده و اقلام آن روز به روز افزایش می یابد. به طوری که برای هر عضوی از اعضای بدن، چندین رقم مواد آرایشی یافت می شود. مانند خط چشم، سایه، ریمل، پاک کننده آرایش چشم، کرم زیر چشم، کرم ضد کبودی زیر چشم، انواع کرم پودر مایع و جامد، عطر، اسپری، شیرپاک کن و ... . در ضمن در آن روزگاران مصرف مواد آرایشی تقریبا ً منحصر به خانم های جوان بود، آن هم در ایام مخصوص مانند موقع ازدواج، جشن ها و اعیاد. اما رفته رفته مصرف مواد آرایشی در خانم های جوان به امری روزمره تبدیل گردید و کم کم شامل خانم های مسن و بالاخره مردان هم شد. در سال های اخیر متأسفانه تبلیغات مواد آرایشی سمت و سوی خود را متوجه دختران جوان و بچه سال کرده است. به طوری که دختران کم سن و سال با انواع آرایش چشم و لب و چهره و مو باعث حیرت و تعجب می شوند.

ادامه ی مطلبچاقی دربزرگسالان وبچه ها
چاقی سبب اختلال سوخت وساز مواد دربدن ومجموعه علائمی می شود که آن را سندرم متابولیک می نامند به شرح زیر :
 • دیابت تیپ دو
 • کبد چرب (NASH)
 • افزایش چربیهای خون
 • افزایش فشار خون
 • تخمدان پلی کیستیک واختلال هورمونی درخانمها


ادامه ی مطلبرزآ سه یا چهره الکلیک
رزآسه بیماری مزمنی است که دارای 4 شکل اصلی وشایع و5 شکل فرعی وکمیاب تر می باشد .
 • قرمزی دائم وپابرجای صورت درنواحی بینی وگونه ها وچانه وپیشانی
 • رزآسه اکنه ای شکل
 • رزآسه چشمی
 • رزآسه تومرال


ادامه ی مطلبماه گرفتگی از افسانه تا حقیقت
ماه گرفتگی عبارت است از وجودخالهایی به صورت لکه های قرمز یا آبی یا بنفش درروی پوست که گاهی هنگام تولد وگاهی روزهای اول بعداز تولد پیدا می شوند .

ادامه ی مطلبتظاهرات پوستی بیماریهای عفونی
اسم دیگر این گروه از بیماریها را بیماریهای بثوری اطفال و یا بیماریهای عفونی بثوری می نامند. لغت بثوری به ضایعات پوستی منتشر گفته می شود. از خصوصیات بثورات عفونی همراهی آن با ضایعات مخاطی است که در اصطلاح آنرا آنانتم می نامند.
بیشترین علت این بیماریها ویروسها بوده و در درجات بعد باکتریها-ریکتزیاها و انگلهاعامل آن می باشند.

ادامه ی مطلبآبله مرغان/زنا
بیماری به شدت واگیرداری است که معمولا در 2 تا 6 سالگی کودکان را مبتلا می کند. انتقال آن از راه تنفسی و توسط قطرات ریز است دوره کمون آن 11 تا 21 روز است. مدت واگیردار بودن آن از دو روز قبل از بروز بیماری تا افتادن آخرین دلمه های پوستی می باشد. در طول این مدت باید طفل از رفتن به مدرسه و کودکستان معاف باشد. در بالغین بیماری سیر سنگینی دارد. علائم آن عبارتند از ماکول، باپول و وزیکول که ابتدا مایع شفاف و سپس چرکی دارد و بعدا خشکیده و تبدیل به دلمه می گردد. در آن واحد تمام این مراحل را در پوست شخص می توان دید.

ادامه ی مطلبخال
خالها ساختمانهایی می باشند که رنگ آنها با پوست معمولی فرق دارد . اندازه خالها متفاوت وازچند میلیمتر تا چندین سانتیمتر متفاوت می باشد . خالها برحسب سلولهای سازنده آنها رنگ وشکل واسم متفاوت دارند . خالهایی معمولی که همه مردم کم وبیش تعدادی از آنرا دارا می باشند از جنس سلولهای رنگی خاصی به نام نوسیت تشکیل شده اند خالهای نوسیتر یا خال معمولی نامیده می شوند که ممکن است مادر زادی باشند یعنی درموقع تولد وجود داشته باشند ویا اکتسابی باشند که درسالهای بعد پیدا می شوند وبعضی ازانواع آنها که تمایل به سرطانی شدن دارند به نام خالهای آتیپیک یا غیر عادی نامیده می شوند ویک نوع آن که بیشتر درکودکان دیده می شود وازنظر ساختمان میکروسکوپیک شبیه سرطان است خال اشپیتس نامیده می شود .

ادامه ی مطلبنشانه هاي پوستي قابل توجه
 • جوش صورت يا بدن اگر طولاني باشد يا جاي آنها بماند.
 • ريزش غير عادي مو و طاس شدن نواحي مودار مانند سر،مژه، ابرو و ريش
 • موي زايد در چانه ،سينه ، شكم و پاها


ادامه ی مطلبرهایی از شر عرق زیاد و بوی نامطبوع آن
همه ما شاید این تجربه را داشته باشیم که یک روز گرم تابستان در قطار یا اتوبوس یا کلاس تصادفا در کنار شخصی نشسته باشیم که بوی تند عرق زیر بغل یا پاهایش ما را ناراحت کرده باشد. افزایش عرق زیر بغل و کف دست و پا عارضه شایعی است که میلیونها زن و مرد و کودک از آن رنج می برند. خوشبختانه اکثر این افراد از سلامت کامل برخوردارند و به ندرت بیماری خاصی مانند پرکاری تیروئید دارند. افزایش عرق در این افراد سالم اما تاثیر منفی زیادی بر کیفیت زندگی آنها دارد.

ادامه ی مطلببوی بد دهان
گیرنده های حس بویایی در مخاط بینی قرار دارند. این گیرنده ها توسط هوایی ک وارد بینی می شود و مولکولهای مختلف موجود در آن تحریک شده و توسط رشته های عصبی این تحریک به مرکز بویایی در مغز انتقال میابد. این مرکز محل درک بوهاست، بعضی بوها را دوست دارد و انسان بی اختیار با نفس های عمیق سعی می کند از آن لذت بیشتر ببرد و برعکس اگر بو را نامطبوع تشخیص دهند شخص بی اختیار بینی خود را میگیرد و بسرعت از محل تولید بو دور می شود.

ادامه ی مطلبلیکن پلان
لیکن پلان از بیماریهای شایع پوستی است. رنگ ضایعات در پوست بنفش براق و در مخاط به واسطه رطوبت موجود سفید می باشد. ضایعات پوستی لیکن پلان با 5pمشخص می شود که حرف اول کلمات pruritic,polygonal,purple,plane,papuleمی باشند. برروی این پاپولهای بنفش براق خطوط سفید رنگی دیده می شود که آنها را خطوط wikhamمی نامند. این خطوط در مخاط دهان و روی آلت تناسلی مشخص تر می باشند. سیر این بیماری می تواند حاد اگزانتماتیک یا کرونیک و لوکالیزه و یا بینابینی و تحت حاد باشد. نواحی ابتلای آن در پوست عبارتند از مچ دستها، ساکروم، نواحی تناسلی، اندام عالیه و سافله و سایر نقاط پوست و گاهی کف دست و پا و گاهی صورت (فرم تروپیکال) گرفتاری مخاط دهان، آلت تناسلی مرد و زن، مو و ناخن هم گاهی دیده می شود. لیکن پلان در هر سنی ایجاد می شود ولی شیوع آن بین 30 تا 60 سالگی است. علت آن معلوم نیست ولی استرس در ظهور آن موثر است. ضمنا بعضی داروها سبب ایجاد لیکن پلان و بعضی سبب ایجاد بثورات به شکل لیکن پلان می گردند. ضمنا پس از پیوند اعضا بثورات شبیه لیکن پلان پیدا می شود

ادامه ی مطلبتخمدان پلی کیستیک
عارضه بسیار شایعه ای است درنزد خانمها به طوریکه 55 درصد خانمها درامریکا به این عارضه گرفتارند . دراین بیماری افزایش هورمونهای مردانه وتاثیر منفی آن برتخمدان سبب کم شدن پریود ، قطع پریود ونازایی است

ادامه ی مطلباگزما
اگزما بیماری شایعی است که در آن التهاب خارش دار پوست همراه با تغییرات پوستی به شکل قرمزی و ترشح و دلمه و گاهی ترک و خشکی و پوسته و در بعضی موارد ضخیم شدن پوست و درشت شدن خطوط پوستی ظاهر می شود.

ادامه ی مطلباگزمای قنداق
نوعی اگزمای تماسی تحریکی است که درمحل تماس باپوشک ( ناحیه سرین ، بالای ران ، قسمت پایین شکم ونواحی تناسلی مقعدی ) ایجاد می شود واز خصوصیات آن عدم گرفتاری شیار کشاله ران می باشد . البته افراد بالغ هم اگر به علت بیماری مجبور به استفاده طولانی به استفاده از پوشک باشند گرفتار این بیماری می شوند .

ادامه ی مطلبعوارض پوستی مرض قند
 • عفونت میکروبی موسوم به اریترآسما در چینهای بدن ( کشاله ران ، زیر بغل ، لای انگشتان پا ، زیر پستان )
 • عفونت بدخیم گوش خارجی
 • عفونت برفکی چین های بدن وگوشه های لب ومخاطهای دهان ونواحی تناسلی


ادامه ی مطلبسفت شدن پوست /اسکلرودرمی سیستمیک
یک بیماری است که غیراز پوست چندین عضو بدن راگرفتار می کند ازجمله دستگاه گوارش ، کلیه ، قلب وریه . معمولا سالها قبل از گرفتاری اعضای داخلی گرفتاری عروقی به شکل سندرم رینود وسفت شدن پوست وجوددارد . میزان درگیری پوست معرف شدت بیماری وفرمهای مختلف بیماری است .

ادامه ی مطلببیماری والدن اشتروم waldenstrom
این بیماری که شاه سابق نیز مدت ها از آن رنج می برد نوعی سرطان لنفاوی است که در آن سلول های سرطانی، مغز استخوان، طهال و غدد لنفاوی را درگیر می کند.

ادامه ی مطلبتازه های MCC
ملکر سل درساال 1875 توسط ملکر به عنوان یک سلول حس لامسه درحیوانات وانسان شرح داده شد . و طی مدت صد سال هیچ گزارشی از سرطانی شدن این سلولها شرح داده نشد تا اینکه ام سی سی درسال 1972 برای اولین بار MCCتوسط toker شرح داده شد . این تومور به صورت یک نودول زیرجلدی بنفش یا قرمز بدون درد بیشتر درنواحی آفتاب خور پوست وعمدتا درسروگردن افراد مسن پیدا می شود اما ظهور آن درسنهای کمتراز 65 سال فقط درصورت داشتن نقص ایمنی ممکن است .مانند سایر سرطانهای پوست درسن پیری ودر افراد سفید پوست که پوستشان زیاد آفتاب خورده باشد ویا دچار نفص ایمنی باشند واحتمالا در جنس مذکر شایعتراست ومثل همه سرطانها درسالهای اخیر فراوانی و شیوع بیشتری پیدا کرده است اما سرعت شیوع این سرطان خیلی بیشتر از افزایش ملانوم است .

ادامه ی مطلبنکات مهم
پوست و مو، ناخن و دندان و مخاط ها آيينه سلامت بدن و ركن اصلي زيبايي و نمايانگر وضع روحي و سلامت جسمي ما مي باشند لذا حفظ سلامت و شادابي آن از اولويت خاص برخوردار است. گرچه زيبايي از قديم تا كريم هميشه مورد توجه بشر در جوامع مختلف بوده است ولي زيبايي لزوما تاثير مثبت بر زندگي شخص ندارد و گاهي برعكس عواقب منفي آن مي تواند گريبانگير شخص شود و روي هم رفته زيبارويان بيشتر در تير رس اتفاقات ناگوار هستند در حاليكه نا زيبايان با خارج شدن از مقوله زيبايي و پرداختن به امور مثبت ديگر به توفيق بيشتري در زندگي خود نائل مي شوند. روي هم رفته در افرادي كه فكر قوي و جهانبيني وسيع دارند از دست دادن حتي تمام موها يا داشتن پوستي بيمار مانع زندگي كردن مفيد و خوشبخت زيستن نمي شود. محيط زندگي هم در بحث زيبايي و نا زيبايي تاثير عميقي دارد به عبارتي ديگر در كشورهاي مترقي اگر قيافه شخصي به واسطه مثلا از دست دادن تمام موها يا سوختگي يا بيماريهاي نا علاج نواقصي پيدا كرده باشد هيچگاه مردم با نگاه يا سوال يا برخورد نا مساعد نمك بر زخم شخص مبتلا نمي پاشند در حالي كه در جوامع عقب مانده شخص گرفتار دچار رنج مضاعف مي شود، يكي گرفتاري حاصل از خود بيماري و ديگري پوزخند و تمسخر و سوالات بي معني مردم ولو آنكه در لباس دلسوزي و راهنمايي بيان شود.

ادامه ی مطلبپوست وارتباط آن با استرس وناراحتیهای اعصاب وروان
استرس مانند زلزله است که هم می تواند خفیف وبی آزار باشد وهم می تواند هشدار دهنده ومفید وفعال باشد وبالا خره گاهی حالت مخرب وویران گر وبازدارنده پیدا می کند در حالت سوم استرس می تواند سبب بروز یا تشدید بیماریهای مختلف بدن مانند قلب ، اعصاب ، دستگاه گوارش ، پوست واختلالات غددی گردد . من جمله بسیاری از بیماریهای پوستی مانند اگزما ، پسوریازیس ، لیکن پلان ، لک وپیس ، ریزش موی منطقه ای ، کهیر مزمن واکنه در اثر استرس فعال شده وتشدید می یابد .عکس این مطلب هم صحیح است یعنی خود این بیماریها به واسطه ایجاد نازیبایی ومنظره نامطلوب استرس زاست ومی تواند شخص را دچار اضطراب یا افسردگی نماید در نتیجه یک دور تسلسل معیوب ایجاد شده یعنی استرس سبب تشدید بیماری وتشدید بیماری سبب افزایش استرس می گردد .
ادامه ی مطلبخودتان دکتر پوست خود باشید
با افزایش انواع واقسام بیماریهای پوست واهمیت نشانه های پوستی لازم است هریک از افراد جامعه با پوست خود آشنایی حاصل نموده وآنرا بهتر بشناسد .از فرصتهایی که در حمام هستید وبدن شما برهنه می باشد حتما تمام پوست خود رادرآیئنه به دقت نگاه کنید خالها ولکها وجوشهای آن را نشان کرده وتحت نظر داشته باشید وتا زمانی که اطفالتان را شما استحمام می کنید پوست آنها را به دقت معاینه نمایید. کشف یک لک خال مانند در پوست یا اطلاع از تغییر شکل ویا اندازه ویا رنگ یک خال می تواند زندگی شما یا اطفالتان را از سرطان نجات دهد .
ادامه ی مطلبتولد نوزاد دندان دار
یکی از اتفاقات جالب تولد نوزادانی است که به خلاف معمول هنگام تولد دارای دندان می باشند واین فرق دارد با نوزادانی که به طور زود رس یعنی در یک ماه اول پس از تولد دندان در دهانشان رویش پیدا می کند زیرا دسته اول در داخل رحم مادر دندانهایشان رویش پیدا کرده است .
ادامه ی مطلبدستكاري كردن جوش هاي صورت
جوش صورت يا اكنه شايع ترين عارضه پوستي است كه تقريبا همه ما درسن بلوغ كم و بيش ان را تجربه ميكنيم.اگرمبتلا به جوش صورت هستيدجوش هارادستكاري نكنيد.فشار دادن وتركاندن جوش توسط خود بيماران يك عمل غيرارادی است وبه طور طبيعي همه افراد اين كار را كم وبيش انجام ميدهند.كاري كه نه تنها فايده اي از ان حاصل نميشودبلكه برعكس ميتواندسبب تشديدوتحريك جوش ها وايجادعوارض اضافي محل جوش وایجادلکه های تیره ياسفيدوياجوشگاهاي برجسته ويافرورفتگي هاي ابله مانندگردد.
ادامه ی مطلباهمیت تغییرات پوستی در سالمندان
تغییرات پوستی در سالمندان از اهمیت خاصی برخوردارد زیرا برخی از این تغییرات بی ضرر بوده وفقط از نظر زیبایی ارزش دارند لذا باید به بیمار اطمینان خاطر داد که این ضایعات عواقبی ندارد ودر صورتی که خود بیمار از وجود آنها ناراحت باشد برای رفع آن اقدام می نمائیم .برعکس بعضی از تغییرات پوستی در سالمندان بسیار معنی دار بوده وعلامت هشدار دهنده وخبردهنده وجود سرطان در یکی از اعضای داخلی است که به اصطلاح آنها را ضایعات پارانئو پلاستیک می نامند .
ادامه ی مطلبارتباط آکنه دختران با مصرف شیر
آکنه شایعترین بیماری پوست بوده وظهور آن در سنین بلوغ به درجاتی مخل سرخوشی وشیرینی زندگی نوجوانان می باشد . علت ایجاد آکنه افزایش حجم ومیزان ترشح غدد چربی پوست وانسداد مجرای خروجی آن وافزایش رشد میکروبها دراین محیط بسته وایجاد التهاب حاصل از آن می باشد وعلت همه اینها افزایش هورمون مردانه در دخترها وپسرها در سن بلوغ است .ارتباط آکنه با رژیم غذایی از قدیم مطرح بوده ولی هیچگاه به اثبات نرسیده بود ولی مطالعات نشان داده که آکنه در جوامع غربی بیشتر از کشورهای درحال رشد می باشد اما به تدریج که مصرف غذاهای غربی درسایر کشورها روبه افزایش گذاشت آکنه دراین کشورها رو به افزایش گذاشته است . از بین غذاهایی که در تشدید آکنه مورد ظن می باشند شیر وفراورده های شیری مانند شکلات ، پنیر ، بستنی ، گوشت خوک ، تخم مرغ ، تنقلات مانند گردو وپسته ، غذاهای پرنمک وتیزوتند وغذاهای پرانرژی وپرچرب وخیلی شیرین وفست فودها را می توان نام برد .
ادامه ی مطلبتغییرات ناخن
تغییرات شکل و رنگ و اندازه و قوام ناخن ها مبحث بسیار مفصلی است که ذکر آن در این سایت از حوصله شما خواهننده عزیز خارج می باشد.
ادامه ی مطلبHIFU برای جوانسازی و لیفت پوست صورت
در این روش از امواج ماوراء صوتی به جای لیزر و امواج رادیو فرکوینسی (RF) و یا تیغ جراحی استفاده می شود. این امواج به طبقه سطحی پوست کاری نداشته ولی طبقات عمقی تر پوست و سنج چربی تا آپونورز عضلات را تحت تاثیر قرار می دهد.
ادامه ی مطلبشرح حال اساتید درگذشته پوست و تاریخچه بیماری های پوست در ایران
قبل از بازنشستگی کامل و عزیمت به آمریکا یکی از همکاران به نام آقای محمد گلشنی به من گفتند در نظر دارم کتابی شامل شرح حال اساتید و تاریخچه بیماری های پوست در ایران به چاپ برسانم و از من خواستند که در این کار شریک و یا پیشقدم باشم، بنده هم به چند دلیل از پیشنهاد ایشان استقبال و آن را دنبال کردم، منجمله اینکه اگر پزشکان جوان هر کشور را به پول رایج آن کشور تشبیه کنیم اساتید و پیشکسوتان در حکم پشتوانه آن اسکناس می باشند و پولی در جهان قدرت دارد که پشتوانه آن قوی باشد .
ادامه ی مطلبكل اگرطبيب بودى وتخصص پوست
به دنبال پيشنهاد اينجانب براى جمع اورى نظرات وتجربيات همكلاسان در سايت راجع به رشته تخصصى خودشان به نحوى كه راهنمايي براى پزشكان جوان در موقع انتخاب رشته باشد وقبول اطلاع رسانى ان از طرف همكلاس عزيز نسرين خانم أوصيا و صحبتى با دوست بسيار فرزانه دكتر هوشمند نير سينا ايشان ضمن تاييد اين نظر واستقبال از ان اصراركردند كه خود من بعنوان نمونه اولين گام را بردارم تا ناصح و واعظ بى عمل نباشم اين است كه بِه حكم أدب وبراى شروع اين مختصر را به اميد مطالبى جالب وبسيار پخته واموزنده از طرف شما دوستان عزيز تقديم ميدارم.
ادامه ی مطلب