به علت اقامت در آمریکا، مطب دکتر نجفیان در تهران تعطیل است.

بیماری Zika زنگ خطر جدید

عناوین مقالات پوست
لیزر وپوست

لیزر چیزی نیست جز یک طول موج خاص وانتخابی از نور که انرژی آن را پس از عبور از یک محیط خاص وتقویت چندین هزار برابر توسط عدسیهای متعدد مورد استفاده قرار می دهند نامگذاری لیزر ها برحسب محیط فعال کننده آنها یا طول موجشان می باشند مانند روبی لیزر که محیط فعال کننده آن یاقوت است وCO2 لیزر که محیط فعال کننده آن گاز است ولیزر PDL که محیط فعال کننده آن مایع رنگی (DYE ) است ، لیزرها برحسب طول موج ومورد استعمال عبارتنداز : 1 - CO2 لیزر با طول موج نانومتر 10600 که برای جوانسازی پوست به کار می رود وبافت هدف آن آب موجود در پوست است . از همین لیزر امروزه به شکل ستونهای مجزا از هم به نام CO2 فراکسیونل برای جوانسازی ورفع چین وچروک واز بین بردن اسکارهای آکنه استفاده می شود مکانیسم اثر این نوع لیزر تخریب وبازسازی رشته های کلاژن پوست می باشد . 2- لیزر Erbium با طول موج 2490 نانومتر که باز هم آب موجود در پوست را هدف قرار می دهد وبیشتر برای پلینگ لیزری به کار می رود . چون این دو نوع لیزر پوست را زخمی می کند آنها را لیزر تها جمی می نامند . 3- لیزر Fraxel با طول موج 1540 نانومتر که برای جوانسازی پوست به کار می رود ولی پوست را زخمی نمی کند البته میزان تاثیر آن هم کمتر است . 4 – لیزرEximer با طول موج 308 نانومتر که ملانوسیت ها را تحریک می کند وبرای درمان لک وپیس به کار می رود . 5 – لیزیک با طول موج 193 نانومتر که در چشم پزشکی برای تراش قرنیه از آن استفاده می شود . 6 – لیزر PDL با طول موج 585 نانومتر ولیزر V beam که هموگلوبین موجود در گلبولهای قرمزرا هدف قرارداده واز آن برای درمان ماه گرفتگی وزگیل استفاده می شود وآنها را لیزر عروقی می نامند زیرا علاوه برماه گرفتگی مویرگهای موجوددر ساق وران را می توان با آن از بین برد واخیرا از لیزرهای عروقی برای درمان واریس هم استفاده می شود . 7 – لیزرهای Nd Yag 532 و1064 نانومتر که برای ازبین بردن کک ومک وخالها وخالکوپی ها ولک های حاملگی از آن استفاده می شود . 8 – لیزرهای آلکساندریت وجنتل با طول موجهای 755 نانومتر که برای از بین بردن موهای زائد از آن استفاده می شود . کلیه این لیزرها دارای توان بالا می باشند ولی امروزه لیزرهایی با توان پایین هم با نورهای مختلف آبی ، زرد یا قرمزتهیه شده که از آنها برای زخمهای دهان وآفتهای مقاوم وصدمات عصبی ومفصلی استفاده می شود . و بالاخره دستگاهای IPL که درآنها طول موج 560 تا 1100 برحسب مورد با فیلترهای مخصوص به کارگرفته می شود . این لیزرها چند منظوره بوده وبرای درمان موی زائد ، لکهای پوست ، ضایعات عروقی وجوانسازی استفاده می شود .و بالاخره لیزرهای لیپولیز که به کمک آنها سلولهای چربی در چاقیهای موضعی را از بین می برد . در لیزرها زمان تابش اشعه که آنرا عرض لیزر یا PW هم رول لساسی دارد وبرحسب مورد می تواند ملی سیکند ، میکرو سکند ، نانوسکند ، پیکو سکند ، فمتوسکند ، اتوسکند باشد.

لیزر وخطوط حاملگی

ترکهای پوستی که درایام حاملگی در پوست خانمها براثر کشش پوست وتغییرات هورمونی به وفور دیده می شود در دخترخانمها درهنگام بلوغ ورشد وهمچنین درآقایان درهنگام بلوغ ورشدویا براثر چاق شدن ویا با مصرف بعضی ازداروها مانند کورتون خوراکی وموضعی هم پیش می آید با استفاده از CO2 فراکشنال ورادیوفریکونسی فراکشنال می توان تاحدی این خطوط وترکهارا کنترل کرد . مکانیسم اثر این هردو دستگاه عبارتنداز :

  • افزایش گردش خون درناحیه تحت درمان
  • افزایش اکسیژن رسانی درناحیه تحت درمان
  • تحریک سلولهای بافت همبند برای ایجاد کلاژن
  • آب کردن چربیهای زائد منطقه مورد معالجه

در رادیوفریکونسی فراکشنال امواج الکترومغناطیسی توسط سوزنهای بسیار ریز وارد منطقه مورد معالجه می شود ولی درلیزر درمانی این سوزنها وجود ندارد وامواج مستقیما وارد پوست می شود . تعداد جلسات لازم برای درمان 5 الی 12 جلسه است واز جلسه 3 بیماران بهبودی را حس می کنند .