به علت اقامت در آمریکا، مطب دکتر نجفیان در تهران تعطیل است.

بیماری Zika زنگ خطر جدید

عناوین مقالات پوست
چاقی دربزرگسالان وبچه ها

معیار چاقی ظاهر شخص نیست بلکه اندازه گیری BMI که عبارت است از وزن بر حسب کیلوگرم تقسیم بر مجذور قد بر حسب متر و در شخص نرمال این رقم بین 20 تا 25 می باشد.

چاقی سبب اختلال سوخت وساز مواد دربدن ومجموعه علائمی می شود که آن را سندرم متابولیک می نامند به شرح زیر :

  • دیابت تیپ دو
  • کبد چرب (NASH)
  • افزایش چربیهای خون
  • افزایش فشار خون
  • تخمدان پلی کیستیک واختلال هورمونی درخانمها

علاوه برآن خرابی ودرد مفاصل ، افزایش انواع سرطان ، افزایش سنگ کیسه صفرا ، افزایش ناراحتیهای قلبی عروقی ، افزایش مشکلات روح واجتماعی وبه خصوص درکودکان وجوانان ( افسردگی ، عدم اعتماد به نفس ، عقب ماندگی تحصیلی ) اختلال درخواب شبانه ، افزایش خرخر وقطع تنفس واحساس خفگی واز خواب پریدن .علاوه برآن علائم پوستی مانند سیاه وزخیم شدن پوست پشت گردن وزیربغل وکشاله ران وزیر پستان وبندهای انگشتان دست وپا وافزایش گرفتاری به بیماریهای قارچی درچینها . رویهم رفته اگر دربچه ها شروع شود خطرناکتراست تا آنکه شروع آن درسن های بالاتر باشد .

برای رهایی از چاقی مهمترین مساله کاهش مصرف مواد غذایی و کالری است که خیلی بیشتر از ورزش اهمیت دارد. مثلا ورزش های شدید مثل یک ساعت دویدن و یا کوه پیمایی با خوردن یک شکلات و یا یک برش پیتزا خنثی می شود.
داروهای ضد اشتها که روی مرکز اشتها در مغز اثر کرده و آن را از کار می اندازد گرچه بسیار موثر است ولی حتما باید تحت نظر پزشک و کوتاه مدت اعمال شود. وگرنه خطرات آن خیلی بیشتر از فواید آن می باشد. از جمله مصرف طولانی آن می تواند سبب ایجاد فشار خون و سکته های قلبی و مغزی شود. همچنین قطع ناگهانی آن می تواند سبب افسردگی شدید و بی خوابی گردد. لذا شروع و ختم آن با نظر پزشک مجرب صورت گیرد.
کوچک کردن معده در مواردی که پزشک صلاح بداند کمک موثری است.
کشیدن چربی های زیر پوست با روش های مختلف در پاره ای از موارد تا حدی موثر است و سبب تغییر سایز لباس و تناسب نسبی اندام می شود ولی چون چربی های درون شکم همچنان باقی می ماند و مضرات چاقی بیشتر مربوط به چربی های درون شکم است از نظر سلامتی کلی کمک چندانی نمی کند.