به علت اقامت در آمریکا، مطب دکتر نجفیان در تهران تعطیل است.

بیماری Zika زنگ خطر جدید

عناوین مقالات پوست
HIFU برای جوانسازی و لیفت پوست صورت

HIFU مخفف High Intensity Focused Ultrasound می باشد. این روش به واسطه غیر تهاجمی بودن و کم دردی و بی خطر بودن و نداشتن دوره نقاهت طرفداران زیادی دارد. در این روش از امواج ماوراء صوتی به جای لیزر و امواج رادیو فرکوینسی (RF) و یا تیغ جراحی استفاده می شود. این امواج به طبقه سطحی پوست کاری نداشته ولی طبقات عمقی تر پوست و نسج چربی تا آپونورز عضلات را تحت تاثیر قرار می دهد. مکانیسم اثر آن بالا بردن درجه حرارت در نقاطی متناوب از این طبقات تا 65 درجه می شود. بنابراین همان کار فراکشنال لیزر و فراکشنال رادیو فرکوینسی را انجام می دهد بدون آنکه طبقه سطحی پوست را آزرده کند، در حالیکه عمق نفوذ آن بیشتر می باشد.

با این روش، افزایش گردش خون پوست و تولید رشته های کلاژن و الاستیک جدید و تحریک عضلات پوستی منجر به استحکام و بالا کشیدن پوست شده و از شلی و آویزان شدن پوست جلوگیری می نماید و از آن برای بالا بردن ابرو و جلوگیری از افتادگی پلک ها و گونه ها و دهان استفاده می شود. لذا تا حدی کار بوتاکس و فیلرها را تقلید و تقویت می کند و استعمال آن برای بهبود نتیجه لیفت جراحی هم امروزه رواج پیدا کرده و اکثرا جراحان پلاستیک برای نتیجه بهتر و پر دوام شدن عمل جراحی، بیماران خود را به همکاران متخصص پوست برای این کار ارجاع و بعضا شخصا این کار را انجام می دهند.

HIFU برای جوانسازی، مورد تایید مقامات بهداشتی و FDA می باشد. تاثیر آن بلافاصله شروع و بین شش ماه تا دو سال ادامه پیدا می کند. اما ما اکثرا پس از یکسال و گاهی به درخواست بیماران، درمان را زودتر تکرار می کنیم.

عمق نفوذ HIFU را برحسب نقاط مختلف پوست و ضخامت آن روی 1.5 و 3 و 4.5 میلی متر تنظیم می نماییم. انجام دو Pass برای صورت و گردن، یک ساعت طول می کشد.

گرچه موارد استعمال فراوانی برای HIFU ذکر می کنند (مانند بالا بردن ابروها و جلوگیری از ایجاد کیسه های چربی در پلک بالا و پایین و کاهش اندازه غبغب و سلولیت در ناحیه شکم و ران و باسن و پهلوها و از بین بردن جای جوش و خطوط حاملگی) ولی به نظر اینجانب بیشترین اثر آن پیشگیری از افتادگی پوست می باشد و لذا تاثیر آن در جوان ها بیشتر از افراد مسن است. در مورد افراد مسن این روش مکمل بوتاکس و فیلر و عمل جراحی پلاستیک است.

به کمک دستگاه های جدید HIFU به نام MFU (Micro Focus Ultrasound) و MFU-V تا عمق 8 میلیمتری پوست و نسوج زیر آن را می توان دید و درمان را در عمق لازم می توان انجام داد.