به علت اقامت در آمریکا، مطب دکتر نجفیان در تهران تعطیل است.

بیماری Zika زنگ خطر جدید

عناوین مقالات پوست
تغییرات ناخن

تغییرات شکل و رنگ و اندازه و قوام ناخن ها مبحث بسیار مفصلی است که ذکر آن در این سایت از حوصله شما خواننده عزیز خارج می باشد.

اما جهت آشنایی مختصر به این مبحث مهم به ذکر چند نکته و نشان دادن چند تصویر اکتفا می کنیم تا اهمیت آن مورد غفلت قرار نگیرد و در صورت لزوم برای مطالعه بیشتر به کتب و مقالات تخصصی مراجعه خواهید فرمود.

ناخن ها مانند هر عضوی می توانند به طور مستقل دچار بیماری شوند که نمونه آنها فرو رفتن ناخن در گوشت در اثر ضربه و کفش تنگ می باشد. نمونه دیگر گوشه کردن ناخن در اثر عفونت های میکروبی است که شکل شدید و دردناک آن به نام عقربک معروف است. نمونه عفونت های ویروسی اطراف ناخن، تبخال و زگیل می باشند.

گرفتاری ناخن به بیماری های قارچی هم امری بسیار شایع است. عفونت های قارچی می توانند سبب تغییر رنگ ناخن به رنگ سفید، زرد، سیاه، قهوه ای شده و همچنین تغییر شکل و ضخامت ناخن در بیماری های قارچی شایع است.

ناخن ها ممکن است به طور مادرزادی تشکیل نشود (Anonychia) و یا خیلی ضعیف و ناقص ایجاد شود و این امر ممکن است در هر 20 ناخن باشد و یا فقط در یک انگشت مانند انگشت چهارم دست ها باشد.

گرفتاری هر 20 ناخن اکثرا در ایام کودکی و بدون علت و گاهی در بزرگسالان به علل مختلف می باشد که آن را Twenty nail syndrome می نامند.

ناخن ها گاهی برعکس ضخیم و خمیده و شبیه منقار طوطی هستند که آن را Onycho gryphosis می نامند. و گاهی ناخن های شست دست، پهن و کوتاه و شبیه راکت هستند که آن را Raquet nail می نامند.

در پاره ای موارد ناخن ها شبیه گاز انبر در دو شیار طرفی ناخن فرو می روند که آن را Pincer nail می نامند.

و بالاخره در nail patella syndrome استخوان کشکک زانو تشکیل نشده و یا ناقص است و ناخن ها هم دچار تغییرات مختلف می باشند.

تغییرات رنگ ناخن به رنگ سفید، زرد، سبز، آبی، سیاه، قهوه ای و قرمز هر یک از اهمیت خاص برخوردار است. تغییرات رنگ ناخن در سیگاری ها و مشاغل خاص و در پاره ای از مسمومیت ها را نیز باید در نظر داشت.

سفید شدن ناخن ممکن است نقطه ای یا خطی باشد. پیدایش نقاط سفید در ناخن بسیار شایع است و معمولا اهمیت خاصی ندارد.

پیدایش خطوط سفید عرضی در صفحه ناخن را mee’s line و پیدایش نقاط سفید عرضی در بستر ناخن را Muehrcker’s line می نامند.

فرو رفتگی در صفحه ناخن به شکل نقاط ریز و درشت در بیماری های Psoriasis و alopecia areata شایع است. و فرو رفتگی های عرضی به شکل نوار به اسم Bau’s line معروف و علل مختلف دارد.

بسیاری از بیماری های پوستی همراه با تغییرات ناخن می باشند که نمونه آنها Lichen planus و Psoriasis و alopecia areata و بیماری Darier می باشد. همچنین عده زیادی از بیماری های عمومی مانند کم خونی فقر آهن، بیماری های کبد و کلیه و دستگاه گوارش و غده تیروئید و بیماری های رماتیسمی و همچنین بیماری ایدز و داروهای مصرفی برای بیماری ایدز سبب تغییرات ناخنی می شوند.

گذاشتن ناخن های مصنوعی (و کاشت ناخن) که در نزد خانم ها در ایران رایج است عوارض زیادی دارد و باید انجام آن را موکول به شرایط خاص گردد.

گاهی تغییرات ناخنی منشا عصبی دارد. مانند خوردن ناخن (Onychophagia) و کندن اطراف ناخن (Onychotillomania) که شخص به طور ناخودآگاه پوست اطراف ناخن خود را می جود یا می کند و هرگاه این عارضه به طور طولانی دوام یابد سبب تغییرات دائم در ناخن می گردد و در چنین مواردی لازم است به روانپزشک مراجعه گردد و سرانجام بستر ناخن هم می تواند دچار انواع کیست و سرطان گردد.

 

سرطان ملانومی بستر ناخن سرطان ملانومی بستر ناخن
سرطان ملانومی بستر ناخن
ضایعه قارچی ناخن
نوار قرمز رنگ ناخن ضایعه قارچی ناخن
 

 

نوارهای قهوه ای رنگ درناخن
نوار قهوه ای رنگ در ناخن
ضایعه قارچی ناخن
ضایعه قارچی ناخن ضایعه قارچی ناخن
ضایعه قارچی ناخن