به علت اقامت در آمریکا، مطب دکتر نجفیان در تهران تعطیل است.

بیماری Zika زنگ خطر جدید

عناوین مقالات پوست
سرطان پستان و متخصصین پوست

سرطان پستان شایعترین سرطان بدخیم در خانم ها است. سرطان پستان را به علت قابل لمس و رؤیت بودن از خیلی قدیم می شناختند (از 1600 سال قبل از میلاد مسیح). در حالی که سرطان اعضاء داخلی مثل کبد و کلیه و کولون سال ها بعد مورد شناسایی قرار گرفت. شناسایی سرطان پستان برای عموم مردم به خصوص پزشکان، در هر رشته که باشند، امری ضروری است و ما به انواعی از سرطان پستان که به شکل ناراحتی پوست خودنمایی می کنند اشاره خواهیم کرد.

گرچه سرطان پستان بیشتر بعد از یائسگی عارض می شود، ولی در زن های جوان و حتی ایام حاملگی و حتی مردان هم می تواند عارض گردد. شناسایی سرطان پستان در مراحل پیشرفته که توده واضحی در پستان پیدا می شود یا پستان را دچار زخم یا ترشح خونابه ای می کند، دیگر چندان مفید نیست.

برعکس تشخیص زودرس که باعث نجات جان شخص می شود، از اهمیت ویژه برخوردار است.

سرطان پستان در کشورهای پیشرفته خیلی فراوان تر از کشورهای فقیر و غیرپیشرفته است، به طوری که آمار آن در آمریکا حداکثر و بعد از آن در کشورهای اروپای غربی است؛ برعکس در کشورهای آسیایی و آفریقایی خیلی کمتر است. علت این امر را افزایش مصرف چربی ها، چاقی، کم تحرکی، مصرف الکل و سیگار، افزایش مصرف قرص جلوگیری و کمبود زایمان و شیر ندادن از پستان می دانند. ولی به تدریج که آثار تمدن غربی به کشورهای دیگر منتقل شد، سرطان پستان در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران افزایش چشمگیری پیدا کرد. در ایجاد سرطان پستان علاوه بر عوامل محیطی، عامل ارث و استعداد فامیلی هم نقش عمده دارند. به طوری که هرگاه فردی از فامیل درجه یک مانند خواهر و یا مادر و یا فامیل درجه دو مانند خاله و عمه گرفتار باشند، شانس ایجاد سرطان در سایر افراد فامیل بیشتر است و لازم است این افراد را از ریسک فاکتورها کاملا ً برحذر داشت و به طور مرتب مورد معاینات لازم قرار داد.

بعضی اشکال سرطان پستان به شکل ناراحتی پوستی ظاهر می شوند و در نتیجه ممکن است در تشخیص آنها غفلت شود. این نوع سرطان های پستان را متخصصین پوست به علت آشنایی بیشتر راحت تر تشخیص می دهند. این اشکال گول زننده عبارتند از سرطان پستان به شکل باد سرخ که سلول های سرطانی عروق لنفاوی پستان را گرفتار کرده و پوست پستان منظره ای شبیه باد سرخ داشته، متورم و قرمز و گرم است و برخلاف سایر سرطان های پستان توده ای در آن لمس نمی شود.

در یک نوع دیگربه اسم پاژت پستان سرطان به شکل اگزمای نوک پستان ظاهر می شود؛ یعنی نوک پستان دچار خارش و پوسته و گاهی ترشح می شود.

گاهی سلول های سرطانی وارد عروق ریز شده که آن را سرطان تلانژیواکتوئید می نامند. گاهی ورود سلول های سرطانی به پوست سینه منظره ای شبیه پوست نارنج ایجاد می کند و در بعضی موارد سلول های سرطانی پس از ورود به پوست سینه و جدار قفسه صدری فقط ایجاد سفتی و سختی در پوست می کند و پوست ناحیه مبتلا، حالتی شبیه به قفس یا لاک لاک پشت پیدا می کند و سرانجام گاهی متاستاز سرطان به پوست سر ایجاد منطقه ای سفت و بدون مو می نماید که آن را آلوپسی نئوپلاستیکا می نامند.

انتشار سلول های سرطانی پستان به پوست تمام نواحی مانند پوست چین زیر پستان، قفسه صدری، ناف، اندام ها، پوست سر و سایر جاهای پوست ممکن می باشد. گاهی سلول های سرطانی مسیر رشته های عصبی را گرفتار می کنند که حالتی شبیه Zona پیدا می کند.

این اشکال غیرعادی نه فقط خود بیمار را گول می زند بلکه گاهی از اوقات پزشکان را هم دچار اشکال در تشخیص می نماید، لذا هر تغییری در ناحیه پستان مهم بوده و لازم است در صورت عدم بهبودی سریع مثلا" برای اگزما یا باد سرخ و غیره مورد آزمایش دقیق برای سرطان قرار گیرد.