به علت اقامت در آمریکا، مطب دکتر نجفیان در تهران تعطیل است.

بیماری Zika زنگ خطر جدید

مشاوره رایگان

جلسه مشاوره با مراجعين كارهاي زيبايي از اهميت بسيار برخوردار است. در اين جلسه علم و تجربه ما و خواسته هاي مراجعين در دو كفه ترازو قرار مي گيرد تا با هم سنجيده و سرانجام بين آنها تعادل برقرار گردد. بايد يادمان باشد كه ما مشاور بيمار هستيم نه تابع خواسته هاي رویایی او و بيمار هم بايد يادش باشد كه براي مشورت پيش ما آمده نه براي تحميل نظراتی كه ممكن است عملي نباشد يا به صلاح او نباشد. توضيح آنكه اطلاعات مراجعين راجع به اكثر كارهاي زيبايي جسته و گريخته و بيشتر جنبه تخيل و پندار دارد تا واقعيات.

نمونه هایی از تفاهم در جلسه مشاوره پیوند مو

بيماري كه دچار ريزش شديد موي سر و ابرو است (آلوپسي توتاليس ) شنيده است اگر درمان هاي دارويي قادر به كنترل بيماري او نشد مي توان از پيوند مو برايش استفاده كرد و با يك دنيا اميد پيش ما مي آيد تا برايش مو بكاريم. متاسفانه ما بايد به اين شخص تفهيم كنيم كه چنين كاري امكان ندارد زيرا اولا، پيوند موي اشخاص ديگر روي او پس مي زند. دوما، نصب موي مصنوعي به داخل پوست سر هم تا الان موفق نبوده و كاريست پر عارضه و بي نتيجه. سوما، قادر نيستيم مثلا يك تار موي باقي مانده در يك نقطه ار بدنش را اگر پيدا كرديم در آزمايشگاه بكاريم و پس ار کاشت و تكثير، موهاي حاصل از کاشت را روي سرش بكاريم زيرا اگر قرار بود اين شخص موها را در خود نگاه دارد موهاي اوليه اش باقي مي ماند. البته ممكن است بعضي افراد به لحاظ شفقت و يا به منظور تحقيق و يا به دلايل مادي دست به اين كار بزنند که عاقبتی ندارد و سرانجام آن جز پشیمانی چیزی نیست.

نمونه ديگر از اطلاعات و توقعات غلط بيماران اين است كه مي پرسند چند هزار مو در يك جلسه در سر من ميكاريد، زيرا فلاني گفته من 20000 مو برايت در يك جلسه مي كارم كه حرفي دور از حقيقت است زيرا از يك نوار كه از پشت سر بر ميداريم( روش FUT) بيش از 5-4 هزار موي سالم بدست نمي آيد . در روش FIT كه در آن سرعت كمتر و قطع عرضي موها بيشتر است تعداد موهاي مفيد بدست آمده در يك جلسه از اين هم كمتر و چيزي در حدود 3-2 هزار مي باشد.

همچنين در مورد محل خط رويش مو در پيشاني بيماران اغلب مي خواهند اين خط پايين باشد ولي ما صلاح مي دانيم اين خط بالاتر باشد زيرا خط پايين و پيشاني كوتاه در سن هاي بالاتر منظره غير عادي خواهد داشت.

نمونه های دیگر از توقعات غیر عملی بیماران

بعضي بيماران توقع دارند پس از تزريق بوتاكس اصلا قادر به اخم و بالا بردن پيشاني و ابروي خود نباشند، ما اگر به حرف بيمار گوش كنيم قيافه او حالت منجمد و يخ زده و بي حالت و مصنوعي پيدا مي كند لذا صلاح است كه مقدار كمتري بوتاكس تزريق كنيم تا حالت طبيعي صورت از بين نرود و قيافه طبيعي شخص تبديل به تابلو نشود. آنگاه پس از يك هفته كنترل مي كنيم اگر لازم بود مجددا مقداري بوتاكس تزريق مي شود تا به نتيجه مطلوب برسيم ولي اگر از اول بنا به خواسته بيمار زياد تزريق می کردیم ديگر نمي شود آن را كم كرد.

نمونه ديگر اين است كه اكثر بيماران مي خواهند وقتي آمپول براي حجم دادن گونه يا چروك آنها تزريق مي كنيم تا آخر عمر اثرش باقي بماند ولي ما زير بار تزريق چنين موادي نمي رويم زيرا به تدريج كه شخص پيرتر مي شود و پوستش مي افتد يك گونه برجسته شبيه توپ پينگ پنگ در صورتي چروكيده و پوستي افتاده حلتي خيلي مصنوعي و مضحك خواهد داشت. در هر حال و پس از بيان واقعيت ها براي بيمار تازه بايد از سلامت كامل پوست سر و سلامت كلي او با معاينه و آزمايش اطمينان حاصل كرد. خلاصه اين ما هستيم كه با توجه به مصلحت بيمار او را براي عمل پذيرش كرده يا رد مي كنيم. بديهي است اگرضمن معاينه در جلسه مشاوره يا آزمايش خون معلوم شد شخص دچار بيماري واگيرداري مثل هپاتيت يا ايدز مي باشد از عمل او صرف نظر مي كنيم و حتي در موارد خيلي ساده تر مثلا اگر ضمن مشاوره متوجه سرفه هاي غير عادي بيمار شديم موظف هستيم با معاينه و آزمايش هاي لازم دريابيم مبادا بيمار مسلول باشد و پرسنل اتاق عمل و مراجعين ديگر را آلوده كند. به طور خلاصه پس از اطمينان كامل از سلامت قلب، ريه، كليه، كبد، مغز و اعصاب و روان سراغ عمل مي رويم حتي اگر بيمار اصرار داشته باشد كه اين سرفه ها مهم نيست و من سرما خورده ام يا حساسيت دارم و از اين قبيل دلايل از وي قبول نمي كنيم تا مطلب برايمان كاملا روشن شود. زيرا به تجربه دريافته ايم بعضي مراجعين پاره اي از كسالتهاي خود مثل حساسيت دارويي و اعتياد را بروز نمي دهند كه بعدا در حين عمل مشكل ساز مي شود. لذا نبايد در جلسه مشاوره از اين موارد غافل ماند. خلاصه اينكه در جلسه مشاوره هيچ نكته مبهمي براي پزشك و بيمار نبايد باقي بماند و پس از اجرای تمام اين رعايت ها هرگز ما به بيمار براي انجام عمل اصرار و تعجيل نمي كنيم و به او فرصت ميدهيم تا به قدر كافي فكر كند و از مراكز ذيصلاح ديگر هم اگر مايل بود مشورت بگيرد تا متوجه شود كه تبليغاتي مثل 20.000 مو در يك جلسه يا پیوند مو از طریق سلول بنيادي و يا تزريق بوتاكس يا فيلر به قيمت 100.000 تومان نمي تواند صحيح باشد زيرا قيمت يك آمپول بوتاكس 525.000 تومان است و اگر يك آمپول را حتي به 3 نفر هم تقسيم كنيم سهم هر كدام از بابت خرید آمپول 175.000 تومان مي شود مگر آمپول چيني تزريق كنيم كه قيمت آن 35000 تومان است و به طور قاچاق وارد مي شود و مصرف آن غير مجاز مي باشد. خلاصه مطلب اينكه انتخاب پزشكي متخصص و دلسوز و مركزي مجهز و مجاز حق بيمار است و انتخاب بيمار مناسب براي هر كار هم حق پزشك است.