به علت اقامت در آمریکا، مطب دکتر نجفیان در تهران تعطیل است.

بیماری Zika زنگ خطر جدید

عناوین مقالات پوست
پوست و لیزرهای تهاجمی

استعمال CO2 لیزر نبض دار با اسکنر و انرژی زیاد و اربیوم لیزر در 10 سال اخیر تحول چشمگیری در جوانسازی پوست ایجاده کرده است. اصولا" این لیزرها اثرات مضر آفتاب روی اپیدرم و درم یعنی پیری و چین و چروک حاصل از آفتاب و تغییرات رنگی آفتابی را برطرف می کنند ولی برای رفع چین و چروک های دینامیک مانند اخم پیشانی و چروک اطراف دهان اثر کمتری دارند. علاوه بر آن فرورفتگی های حاصل از آکنه و آبله مرغان را هم تا حدی بهبود می بخشد.

CO2 لیزرهای اولیه (CW CO2) را به علت غیرقابل کنترل بودن نکروز حرارتی حاصل از آن و ایجاد اسکار دیگر برای این منظور مصرف نمی کنند.

با لیزرهای CO2 جدید به طول موج 10600 نانومتر و زمان پالس استاندارد اپیدرم با یک پالس از بین می رود و با تابش 1 تا 2 پالس بعدی نکروژ کلاژن و جمع شدن آن که سبب نوسازی کلاژن می گردد تامین می شودRemodeling) و Shrinkage) تخریب کلاژن واقع در درم فوقانی و جمع شدن و بازسازی آن در درجه حرارت 55 تا 60 صورت می گیرد و مکانیسم دقیق آن روشن نیست. در جمع، وضع صورت بعد از درمان هر نظر 50 درصد بهبودی حاصل می کند ( بهبود رنگ و قوام و از بین رفتن چین و چروک و شلی و گودی های حاصل از آکنه، آبله و آبله مرغان)

و اما Erbium Laser (اربیوم لیزر) با طول موج 2940 نانومتر خیلی ملایم تر اثر کرده یعنی هم اثرات مثبت و هم عوارض آن کمتر از لیزر CO2 است. علت این است که قدرت جذب طول موج 2940 در آب خیلی بیشتر از طول موج 10600 است، بنابراین در اپیدرم که %90 آن آب است اشعه ی حاصل از لیزر اربیوم جذب شده و اپیدرم را به صورت ذرات ریز متلاشی کرده و مانند ابر و یا مه در اطراف پراکنده می کند. پس لیزر اربیوم اثر فتومکانیک اعمال می کند و اثر حرارتی چندانی ندارد. نکروز حرارتی حاصل از اربیوم لیزر به نسبت CO2 لیزر یک سی ام می باشد. به همین دلیل از جمله نمی توان عروق موجود در درم را با آن کو آگوله کرد و مانع خونروی شد و اثر ضد چروک آن هم به همین نسبت کمتر می باشد. با هر یک از این دو روش حداقل یک هفته طول می کشد تا اپیدرم مجددا" ایجاد شود و بافت پوششی روی زخم را بپوشاند.

قرمزی و ادم بعد از عمل را به کمک بالا نگهداشتن سر، سرد کردن با یخ و در موارد شدید مصرف کوتاه مدت استروئید خوراکی می توان از بین برد. در طول هفته ی اول پانسمان باز یا بسته هر دو قابل اجرا است.

در پانسمان باز هر روز باید به طور مکرر صورت را با آب خنک شست و با پماد وازلین چرب کرد. عوارض احتمالی عبارتند از عفونت میکروبی، عفونت ویروسی و در موارد نادر عفونت با کاندیدا. عوارض دیگر تغییرات رنگی هیپر و هیپو و اسکار هیپر تروفیک و اکتروپیون است.

به علت زخمی شدن و طول مدت زمان لازم برای ترمیم و عوارض احتمالی این روش با همه اثرات مثبتی که دارد برای همه اشخاص قابل اجرا نیست به همین جهت روش های سبک تری پیدا شده است. یکی از این روش ها استفاده از یک پالس CO2 لیزر است. در این روش یک پالس CO2 لیزر اپیدرم را زایل و درم فوقانی را تا حدی دچار نکروز می کند. در اینجا احتیاج به پاک کردن پوست بعد از لیزر نیست و مواد حاصل از لیزر و تخریب پوست را می گذاریم روی پوست به عنوان یک لایه پانسمان بیولوژیک باقی بماند.

روش دیگر استفاده از لیزر اربیوم LP یا و اربایل است که آن را اصطلاحا" CO3 لیزر هم می نامند.

این لیزر PD طولانی تری دارد و باید با چند پالس اپیدرم را زایل کرد تا اثر حرارتی آن در این چند پالس با هم جمع شده و نکروز درم با ضخامت بیشتر از اربیوم لیزر معمولی حاصل نگردد در نتیجه کلاژن بیشتری هم تولید می کند ضمن آن که در عرض یک هفته بیمار کاملا" بهبودی حاصل می کند. این روش را می توان زود به زود تکرار کرد.

لازم به ذکر است که از این لیزرها برای برطرف کردن تعدادی از ضایعات موجود در اپیدرم ودرم هم می توان بهره مند شد. نمونه اینها کراتوز سبورئیک، زگیل معمولی، زگیل ژنیتال ( تناسلی) گزانته لاسما، هیپرپلازی غدد سبابه و تومورهای ضمائم پوستی مانند تریکو اپی تلیوما و سیرتگوما است.

معالجه ضایعات پیش سرطانی و سرطانی در مراحل مقدماتی مانند آکتینیک کیلت، BCE سطحی SCC in Situ و Bowen هم با این لیزرها مقدور است.

از CO2 لیزر برای جراحی به عنوان چاقوی لیزری استفاده می شود که امتیاز آن حذف خونروی است. نمونه این اعمال، بلفاروبلاستی است.